Mokre Muchy

Mokre muchy

autor: Hubert Janeczek

zdjęcia: Mirosław Pieślak

 

W związku z tematem przewodnim niniejszego numeru zostałem poproszony przez Redakcję o wykonanie kilku muszek. Akurat wiązanie mokrych sprawia mi ogromną frajdę wiec z przyjemnością prośbę Mirka i spółki spełniłem. Sprawiedliwie zdecydowałem, że będą to pół na pół spidery i muchy ze skrzydełkami cieszące się popularnością na Wyspach i nie tylko. Choć z oczywistych względów nie będzie to typowe od A-Z pozwólcie, że przedstawię je w kolejności alfabetycznej. Być może niektórzy z Was sporządzą  kopię do swojego pudełka, choć zdaje sobie sprawę, że charakterystyka naszych wód, tego co w nich i wkoło nich, nieco inna.

BLACK GNAT

Haczyk#12-16

Ogonek-czarne promienie

Tułów-promienie pawia

Owijka-drucik miedziany

Skrzydełka-lotki krzyżówki

Jeżynka-czarna

Uniwersalna mucha, dość łatwa w wykonaniu z niedrogich, ogólnodostępnych materiałów. Zwięzłe lotki kaczki ułatwiają sporządzenie skrzydełek. Czasami wiązana na większych hakach #8-10 specjalnie do połowu kleni.

 


BLACK & PEACOCK SPIDER

Haczyk #8-14

Końcówka-złota ,płaska lameta

Tułów-promienie pawia

Owijka-drucik miedziany

Jeżynka-czarna kura, dość długa

Prosty spiderek spopularyzowany przez Toma Ivensa w jego książce „Stillwater Fly Fishing”.Stosowany również w rzekach w myśl zasady „mała czarna zawsze skuteczna”. Uniwersalna imitacja wielu organizmów, w tym ślimaków i pajączków wodnych. W małym rozmiarze dobra na lipienia. Polecam również wariant z czerwoną dupką holo.

 

 

BUTCHER(Moon`s Fly)

Haczyk #8-16

Ogonek-czerwone pasmo lotki

Tułów-srebrna, płaska lameta

Owijka-srebrna owalna lameta

Skrzydełka-niebiesko połyskujące lotki kaczora krzyżówki(mallard blues)

Jeżynka-czarna

Mucha rodem z Tunbridge Wells w hrabstwie Kent. Stworzona przez dwóch wędkujących rzeźników. Czerwień w ogonku miała symbolizować mięso wołowe, srebro na tułowiu nóż ,a skrzydełka tradycyjny, niebieski fartuch noszony przez uprawiających tę profesję.

Imitacja wylęgu, narybku.

 

COACHMAN

Haczyk #10-14

Tułów-promienie pawia

Przewijka-miedziany drucik

Skrzydełka-białe pasma lotek

Jezynka-ciemno-brązowa kura tzw. coachman brown

Mucha z początku XIX wieku,wymyślona przez królewskiego woźnicę.Pomimo,że nie reprezentuje niczego szczególnego (może poza ćmą),kombinacja materiałów, a co za tym idzie, kolorów ,jest bardzo atrakcyjna dla ryb, szczególnie wieczorem. Stosowana również na klenie i jazie.

 

GREENWELL`S SPIDER

Haczyk #12-16

Tułów-Persall`s Gossamer Silk żółty,lekko nawoskowany

Przewijka-owalna złota lameta

Jeżynka-brązowy badger (greenwell,furnace)

Bezzskrzydła wersja Greenwell`s Glory, słynnej muchy znad rzeki Tweed sporządzonej przez Jamesa Wrighta na prośbę duchownego Kościołą Anglikańskiego Williama Greenwella. Znakomita imitacja wszelkiego rodzaju oliwek od nimfy poprzez emergery po spenty.

 

HARDY`S FAVOURITE

Haczyk #10-14

Ogonek-promienie tippets

Tułów-jedwab w kolorze claret, na to promienie pawia

Przewijka-złoty drucik

Skrzydełka-pasma lotki słonki

Jeżynka-kuropatwa

Stworzona przez jednego z braci Hardy, właścicieli kultowej dziś marki z Alnwick. Muszka z rodzaju fantazyjnych, polecana na maj i czerwiec, szczególnie na wody stojące.

 

RED TAG

Haczyk #12-16

Ogonek-czerwony chwościk

Tułów-promienie pawia

Przewijka-drucik miedziany

Jeżynka-brązowa kura

Chyba jedyny wzór z tu prezentowanych obecny w pudełkach naszych wędkarzy i regularnie przez nich stosowany. Krótką historie muszki przedstawi w w poprzednim numerze SzŁ M.Kosiedowski. Dodam tylko,że wzór, przez prawie 30 lat,jako Worcester Gem(pierwotna nazwa) był popularny jedynie w rejonie, z którego pochodził. W roku 1878,niejaki F.M. Walbran otrzymał prawdopodobnie od twórcy kopię muchy , spopularyzował ją na lipieniowych rzekach północy Anglii i przypuszczalnie dał nazwe, pod którą znamy ją dzisiaj. Doskonała na wiele gatunków ryb.

 

WINTER BROWN

Haczyk #14-16

Tułów-rdzawy dubbing z zająca położony tak, by przy dupce prześwitywała pomarańczowa nić wiodąca

Jeżynka-piórko z wewnętrznej części skrzydła słonki

Główka-promień pawia

Klasyczny North Country Spider, oszczędny, z miękką jeżynką, książkowy softhackle. Imitacja wszystkich stadiów rudo-brązowych, niewielkich owadów, w tym małych widelnic. Polecana już od kwietnia.


Partnerzy i wspierający GM
Gamakatsu