Sympatyczne pijawki

Pijawki przez cały rok są podstawowym źródłem pokarmu dla pstrągów z wód stojących. Te podobne do tasiemki stworzenia poruszają się w wodzie z pełną wdzięku łatwością. Mają od jednego do czterech cali długości, ubarwione są w odcieniach oliwkowym, czerwonym, czarnym i brązowym. Niektóre mają nawet małe cętki.

Z boku pijawki wyglądają jak kawałki cienkiego sznurka, lecz gdy spojrzeć z góry lub z dołu, to są one całkiem szerokie. To ważna informacja przy tworzeniu imitacji.

Artykuł, zdjęcia i muchy: Shane Stalcup

Prawa autorskie do polskich tłumaczeń oraz publikacji tekstów i fotografii z magazynu "Fly Tyer" są własnością firmy MG Angling International.

Użyjcie tych much, by cieszyć się efektami połowu w wodach stojących

Gdy Góry Skaliste pozbywają się wiosną swojej pokrywy śniegowej, większość wędkarzy rzecznych narzeka na zmąconą wodę i kieruje się ku polom golfowym, czekając aż do wczesnego lata. Bardziej doświadczeni muszkarze odkurzają jednak swoje pływadełka i walą na jeziora.

Lubię łowić pstrągi w jeziorach i stawach. Duże jezioro może pomieścić wielu wędkarzy, a także mieści trochę bardzo dużych ryb. Ich złowienie wymaga nieco wiedzy o tym, czym się odżywiają.

Pijawki przez cały rok są podstawowym źródłem pokarmu dla pstrągów z wód stojących. Te podobne do tasiemki stworzenia poruszają się w wodzie z pełną wdzięku łatwością. Mają od jednego do czterech cali długości, ubarwione są w odcieniach oliwkowym, czerwonym, czarnym i brązowym. Niektóre mają nawet małe cętki. Z boku pijawki wyglądają jak kawałki cienkiego sznurka, lecz gdy spojrzeć z góry lub z dołu, to są one całkiem szerokie. To ważna informacja przy tworzeniu imitacji.

Nowe wzory

Moim ulubionym materiałem do wyrobu tych much jest Leech Dubbing *1). Leech Dubbing jest mieszanką długich naturalnych włókien zawierającą do pięciu różnych kolorów, a Sparkle Leech Dubbing zawiera domieszkę atrakcyjnych dla ryb włókien flashu. (dubbing z angory jest możliwym do przyjęcia substytutem Leech Dubbing, zaś Crawdub może być zamiennikiem dla Sparkle Leech Dubbing.)

Leech Dubbing jest wszechstronnym materiałem. Dla przykładu we wzorze Extended Leech przedłużenie tułowia jest niczym innym jak pętlą z tego dubbingu. Kluczowe jest tu użycie niewielkiej ilości dubbingu w pętli; skręcona pętla dubbingu powinna być dość rzadka.

Przy wykonywaniu wzoru Flat Leech mocuję wiązki Leech Dubbing do trzonka haczyka.(Instrukcja wykonania znajdziesz na stronie www.flytyermagazine.com , http://www.flyfishingmagazines.com/ft_feature_042.shtml ) Składam dubbing i mocuję wiązki, kierując się ku oczku haczyka. Ostatnim etapem jest przystrzyżenie dubbingu od spodu i z góry, by nadać pijawce płaski profil. Ze wszystkich imitacji pijawek, którymi łowię, włąśnie Flat Leech jest moją ulubioną.

Polar Leech jest inną muchą, której wykonanie demonstruję. Zastosowano tu nowy materiał o nazwie Polar Chenille; długi, półprzeźroczysty, włóknisty materiał, który daje niesamowicie wyglądające muchy w połaczeniu pętlowym razem z Leech Dubbing. Jeśli chcę wykonać muchy mniej gęste o delikatniejszej budowie, to używam tylko samego Polar Chenille.

*1)- Przypisek MGA: Opisane w artykule dubbingi Leech Dubbing i Sparkle Leech Dubbing nie są już pod tą nazwą produkowane. Naszym zdaniem, najlepszym gotowym dubbingiem na pijawki (i nie tylko) jest Arizona Simi-Seal.

Uwagi na temat wykonywania i techniki łowienia

Preferuję wiązanie tych wzorów na cięższych haczykach w rozmiarze 8 o przedłużonym trzonku 2X, ale mam też kilka pijawek w rozmiarze 10 i 6. Można wykonać te trzy muchy w kolorach czarnym, brązowym, oliwkowym, czerwonym i fioletowym. W pewnych warunkach fiolet może uświetnić albo zepsuć dzień nad wodą, ale właśnie fiolet jest ulubionym kolorem mojego muszkarskiego kompana, Steve'a Chmelki.

Wszystkie pijawki dociążam. Używam główek w muchach którymi łowię głęboko, a wzory z tułowiem owiniętym drutem ołowianym przeznaczam do łowienia w płytszych miejscach. Muchy z tułowiem owiniętym drutem ołowianym są bardziej uniwersalne podczas prowadzenia - przy zatrzymaniu lekko nurkują na nos. Wzory z obciążeniem główkowym stają na główce, lecz jeśli woda nie zawiera zbyt wiele zielska można z dużym sukcesem łowić takimi pijawkami metodą jigową wzdłuż dna.

Do łowienia w czystej wodzie używam zwyczajnego Leech Dubbing, ponieważ ma on bardziej stonowany kolor. Wiążąc muchy do łowienia w wodach mętnawych, używam Sparkle Leech Dubbing, którego dodatkowe błyski przyciągają uwagę ryb, a ruch materiału i muchy prowokują do brania. Te połyskujące muchy doskonale nadają się także do połowu bassów małogębowych.

Łowiąc pijawkami, stosuję jednostopowej długości pociągnięcia linki. Odczekuję sekundę lub dwie między pociągnięciami, by pozwolić muszce zatonąć z powrotem. Nowe, przeźroczyste linki są warte tyle złota ile same ważą, jeśli łowimy w wodzie nie głębszej niż 10 stóp; przy połowie w głębszej wodzie używamy odpowiednio tonących końcówek.

Gdy raz złowi się rybę na pijawkę - a te muchy są łowne - wiosenna gra w golfa nie przychodzi juz do głowy. Wypełnia się pudełko na muchy imitacjami pijawek, pakuje swoją wędkę i pływadełko do samochodu i kieruje się się na najbliższy pstrągowy zbiornik. Można cieszyć się jednymi z najlepszych wędkowań sezonu.

Wykonywanie Extended Leech

 1. 1. Owiń z przodu jedną trzecią trzonka haczyka ołowianym drutem. ( Zamiast tego dla zwiększenia wagi muchy możesz użyć główki lub stożka-conhead). Zacznij nicią wiodąca i owiń nią do końca trzonek haczyka.
 2. 2. Utwórz z nici wiodącej pętlę podwójnej długości planowanego przedłużenia tułowia. Umieść w pętli niewielką ilość dubbingu. Ciasno skręć zamkniętą pętlę.
 3. 3. (instrukcja dla praworęcznych) Uchwyć lewą ręką pętlę na końcu planowanej długości tułowia extended (czyli mniej więcej w połowie całej pętli) i odciągnij skręconą pętlę z dubingiem w tył. Ciągle trzymając naciagnietą pętlę z dubingiem lewą ręką, prawą ręką przełóż (złóż) resztę pętli, wracając do końca haczyka i tam uchwyć. Następnie zwolnij lewą rękę, wciąż trzymając trochę włókien w palcach. Pętla skręci się ze sobą, tworząc tułów typu extended (przedłużony). Przymocuj nicią to przedłużenie tułowia.
 4. 4. Utwórz następną pętlę z nici wiodącej. Umieść materiał dubbingu w pętli i ciasno skręć całość. Owijaj trzonek dubbingiem w kierunku oczka a podczas owijania druga ręką odciągaj w tył odstające włókna.
 5. 5. Gotowa Extended -Body- Leech. Ten wybitnie prosty wzór posiada niezwykłą akcję w wodzie.
 6. 6. W tej wersji autor dodał do Extended-Body-Leech jeżynkę z marabuta. Marabut jeszcze bardziej poprawia akcję pijawki.

Haczyk: Daiichi 1710 rozmiar 8
Obciążenie: Metalowy stożek (cone head), kulka (bead head) lub owijka z drutu ołowianego
Nić wiodąca: Rozmiar 6/0 (140 denier), kolor dobrany do tułowia
Przedłużenie: Sparkle lub zwyczajny Leech Dubbing
Ogonek i tułów: Sparkle lub zwyczajny Leech Dubbing

 

Wykonywanie Polar Leech

 1. 1. Nawiń ołowiany drut na trzonek haczyka. Zacznij owijkę z nici wiodącej i nawiń ją do końca trzonka.
 2. 2. Dowiąż 4. calowej długości (ok 10 cm-MGA) odcinek chenille. Uformuj pętlę do dubbingu i wypełnij ją materiałem.
 3. 3. Skręć chenille razem z dubbingiem, by uformować z nich sznurek.
 4. 4. Odciągnij sznurek do tyłu. Zagnij do przodu odcinek tułowia i przymocuj. Pozwól, by się ze sobą skręcił.
 5. 5. Owiń pozostałą petlę dubbingu w stronę oczka. Po owinięciu tym materiałem haczyka, wyczesz (wyszczotkuj) włókna do tyłu.
 6. 6. Gotowa mucha Polar Leech. Przeciągany w wodzie, ten włochaty kąsek wspaniale pracuje naśladując pijawkę.

Haczyk: Daiichi 1710 rozmiar 8
Obciążenie: Metalowy stożek (cone head), kulka (bead head) lub owijka z drutu ołowianego
Nić wiodąca: Rozmiar6/0 (140 denier), kolor dobrany do tułowia
Ogonek i tułów: Leech Dubbing i Polar Chenille.

MGA: Shane Stalcup jest jednym z najwybitniejszych współczesnych twórców much. Więcej jego much mozna zobaczyć na jego stronie www.stalcupflies.com . Polecamy również znakomitą książkę Stalcupa "Myflies From Top to Bottom" poświęconą nimfom jętek - dostępna u dealerów MGA.

 

Partnerzy i wspierający GM
Gamakatsu